An object is held 70.7 cm away from amirror. The mirror has a focal length of 39
ID: 1728433 • Letter: A
Question
An object is held 70.7 cm away from amirror. The mirror has a focal length of 39.6 cm.a.) Determine the image distance.
1 cm
b.) Determine the magnification.
2
c.) If the object is 7.3 cm long,determine the image height.
3 cm
d.) Which of the followingare true about the image? Choose all that apply. 4 The image is virtual.
The image is inverted.
The image is upright.
The image is real.
4 The image is virtual.
The image is inverted.
The image is upright.
The image is real. 4 The image is virtual.
The image is inverted.
The image is upright.
The image is real. 4
Explanation / Answer
do = 70.7 cm, f = 39.6 cm a) 1/di + 1/do = 1/f di = 90.0 cm b) m = -di/do = -1.27 c) 1.27*7.3 = 9.27 cm d) inverted, real
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.