Problem: A Hooke\'s Law spring is compressed 12.0 cm fromequilibrium, and the po
ID: 1728619 • Letter: P
Question
Problem: A Hooke's Law spring is compressed 12.0 cm fromequilibrium, and the potential energy stored is 72.0 J. Whatcompression ( as measured from equilibrium) would result in 1.00 X10 to 2nd J being stored in this case? I don't know where to begin. I need some seriousassistance. Problem: A Hooke's Law spring is compressed 12.0 cm fromequilibrium, and the potential energy stored is 72.0 J. Whatcompression ( as measured from equilibrium) would result in 1.00 X10 to 2nd J being stored in this case? I don't know where to begin. I need some seriousassistance.Explanation / Answer
A Hooke's Law spring is compressed 12.0 cm fromequilibrium, and the potential energy stored is 72.0 J. Whatcompression ( as measured from equilibrium) would result in 1.00 X10 to 2nd J being stored in this case? I don't know where to begin. I need some seriousassistance.energy stored =1/2*spring constant k*(compression)2
in the first case 1/2*k*144*10-4=72J
so k=10000N/m
in the second case
1/2*spring constantk*(compression)*compression=100J
1/2*10000*x*x=100
so x=0.1414m=14.14cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.