A satellite moves in a circular orbit around Earth at a speedof 5478 m/s. (a) De
ID: 1728745 • Letter: A
Question
A satellite moves in a circular orbit around Earth at a speedof 5478 m/s. (a) Determine the satellite's altitude abovethe surface of Earth.1 m
(b) Determine the period of the satellite's orbit.
2 h N/bPlease partial solutions will not help me; solve to the finnish notjust formulars. (a) Determine the satellite's altitude abovethe surface of Earth.
1 m
(b) Determine the period of the satellite's orbit.
2 h N/bPlease partial solutions will not help me; solve to the finnish notjust formulars.
Explanation / Answer
Speed v = 5478 m / s (a). we know v = [ GM / ( R + h )] R+h= GM / v ^ 2 ----(1) where G = Gravitational constant = 6.67* 10^-11 N m ^2/kg^2 M =Mass of earth = 5.98 * 10 ^ 24 kg R= Radius of earth = 6.38 * 10 ^ 6 m plug the values weget R+h = 1.3291* 10 ^ 7 m = 13.291* 10 ^ 6 m the satellite's altitude above the surface of Earth h = (13.291*10^6 ) - R =6.911* 10^6 m (b). the period of the satellite's orbit T = 2(R+h) /v = 1.5244 * 10^4 s = ( 1.5244*10^4 ) / 3600 = 4.234 hRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.