A mass M 1 is attached to a support by astring of length l=0.5m and released fro
ID: 1729155 • Letter: A
Question
A mass M1 is attached to a support by astring of length l=0.5m and released from rest when it makes anangle o=60 degrees with the vertical. At itslowest point it collides elastically with a mass M2sitting on a frictionless table. M1=1kg andM2=2kg. What is the speed of M1 just beforethe collision? What is the speed of M1 just after thecollision? A mass M1 is attached to a support by astring of length l=0.5m and released from rest when it makes anangle o=60 degrees with the vertical. At itslowest point it collides elastically with a mass M2sitting on a frictionless table. M1=1kg andM2=2kg. What is the speed of M1 just beforethe collision? What is the speed of M1 just after thecollision?Explanation / Answer
From law of conservation of energy mgh = 1/2 mv2 therefore v = (2gh)= (2*9.8) L(1-cos) = (2*9.8) (0.5) (1-cos60) = 2.2 m/s From law of conservation of momentum the final velocity vf =[ (m1 - m2) /(m1 + m2) ]vi =[ ( 1 -2) / (1+ 2) ](2.2) = 0.73m/s therefore v = (2gh)= (2*9.8) L(1-cos) = (2*9.8) (0.5) (1-cos60) = 2.2 m/s From law of conservation of momentum the final velocity vf =[ (m1 - m2) /(m1 + m2) ]vi =[ ( 1 -2) / (1+ 2) ](2.2) = 0.73m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.