A converging lens ( f = 23.9 cm) is used to project animage of an object onto a
ID: 1729227 • Letter: A
Question
A converging lens (f = 23.9 cm) is used to project animage of an object onto a screen. The object and the screen are97.5 cm apart, and between them the lens can be placed at either oftwo locations. Find the two object distances, the smaller being theanswer to part (a).
Explanation / Answer
Given distance S = x from the object. S1 = 97.5cm - x f = 23.9cm f =SS1/S+S1 -->23.9cm = (x)(97.5cm-x)/(x+97.5cm-x) -->23.9 cm =(x*97.5cm-x^2) /97.5cm --> 2330.25 cm2 =(97.5cm) x -x2 x2 - (97.5cm)x + 2330.25cm2 =0 Solving for x , we getx =41.94cm or x =55.56cm Thus, these are the object distances
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.