A block attached to aspring oscillates in simple harmonic motion along the verti
ID: 1729449 • Letter: A
Question
A block attached to aspring oscillates in simple harmonic motion along the verticaly-axis. The limits of its motion are y = 10 cm and y = 50 cm and itgoes from one of these extremes to the other in 0.25 s. Itsamplitude and time period, respectively, are: a)40 cm, 0.5 s b)20 cm, 0.25 s c)40 cm, 0.25sd)20 cm, 0.5s e)20 cm, 1s
A block attached to aspring oscillates in simple harmonic motion along the verticaly-axis. The limits of its motion are y = 10 cm and y = 50 cm and itgoes from one of these extremes to the other in 0.25 s. Itsamplitude and time period, respectively, are: a)40 cm, 0.5 s b)20 cm, 0.25 s c)40 cm, 0.25s
d)20 cm, 0.5s e)20 cm, 1s
a)40 cm, 0.5 s b)20 cm, 0.25 s c)40 cm, 0.25s
d)20 cm, 0.5s e)20 cm, 1s
Explanation / Answer
Frequency is the number of cycles per second. In this case, itrefers to how long it takes for the object to go from moving up atthe starting location through its motion back to moving up at thestarting location. Lets define "up" as positive and "down" as negative. It takes .25s to go from the bottom of the cycle to the top. Thisimplies that it takes .125s (.25s/2) to complete one quartercycle. .125s*4 = 1s for one cycle or 1Hertz (a fancy name for"cycles per second") Amplitude is the distance from the center to maximumdisplacement. In this case, it's |(10cm-40cm)/2| =20cm e)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.