A man stands on a platform that is rotating (without friction) withan angular sp
ID: 1729482 • Letter: A
Question
A man stands on a platform that is rotating (without friction) withan angular speed of 1.18 rev/s; his arms are outstretched and heholds a brick in each hand. The rotational inertia of the systemconsisting of the man, bricks, and platform about the central axisis 7.28 kg·m2. If by moving the bricks the mandecreases the rotational inertia of the system to 2.70kg·m2, (a) what is the resultingangular speed of the platform and (b) what is theratio of the new kinetic energy of the system to the originalkinetic energy?Explanation / Answer
. Initialangular speed, 1 = 1.18 rev/s . = 1.18 * 2 rad/s . = 7.41 rad/s . Initial momentof inertia, I1 = 7.28 kg.m^2 . Newmoment of inertia, I2 = 2.7 kg.m^2 . (a) . From the lawof conservation of angular momentum, . I2 2 =I1 1 . 2.7 *2 = 7.28 * 7.41 . 2 = 19.98 rad/s . = ( 19.98 / 2 ) rev / s . = 3.18 rev/s . (b) . New KE /Original KE = [ ( 1/2 ) I2 2 2 ] / [ ( 1/2 ) I11 2 ] . = ( 2.7 / 7.28 ) ( 3.18 / 1.18 ) 2 . =2.7Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.