A particle(mass= 6 mg) moves with a speed of 4.0 km/s in adirection that makes a
ID: 1729647 • Letter: A
Question
A particle(mass= 6 mg) moves with a speed of 4.0 km/s in adirection that makes an angle of 37* above the positive x axis inthe xy plane. At the instant it enters a magnetic field of (5.0i)mT it experiences an acceleration of (8.0k) m/s^2. What is thecharge of the particle? I know it is -4C but I cant figure out to how to getthat. A particle(mass= 6 mg) moves with a speed of 4.0 km/s in adirection that makes an angle of 37* above the positive x axis inthe xy plane. At the instant it enters a magnetic field of (5.0i)mT it experiences an acceleration of (8.0k) m/s^2. What is thecharge of the particle? I know it is -4C but I cant figure out to how to getthat.Explanation / Answer
. Mass, m = 6 mg = 6 X 10-6 kg . Angle, = 37o . Magnetic field, B= 5 mT = 5 X 10 -3 T . Acceleration, a = 8m/s^2 . Velocity,V = 4 X 10 3 m/s . Acceleration, a = F / m . a= B q V sin / m . Charge, q = a m / ( B V sin ) . = 8 * 6 X 10 -6 / ( 5 X 10 -3 * 4 X 103 * sin 37 ) . = 4 C . From the righthand rule, it is clear that the nature of charge isnegative. . Hence charge,q = - 4 C . .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.