An ideal spring is hung vertically from the ceiling. When a 2.0 kgmass hangs at
ID: 1730069 • Letter: A
Question
An ideal spring is hung vertically from the ceiling. When a 2.0 kgmass hangs at rest from it the spring is extended 6.0 cm from itsrelaxed length. A downward external force is now applied to themass to extend the spring an additional 10 cm. While the spring isbeing extended by the force, the work done by the spring is:a) -3.6 J
b) -3.3 J
c) -3.4e-5 J
d) 3.3 J
e) 3.6 J
I know that Ws = -Us I am havingdifficulty calculating k. When I use Equilibrium and Newton's lawsI get k=333.3N/m. When I use Ws = Wg I get k=666.6N/m I know they can not both be true - what am I missing? (Ithink 333.3N/m is right and that makes A correct - am I right?)
Explanation / Answer
2 * 9.81 = 0.06k --> k = 327 Nm--(1) 327 * 0.06^2 / 2. 327 * 0.16^2 / 2 The additional work W done on the spring is: W = 327(0.16^2 - 0.06^2) / 2 Substituting for k from (1): W = 327(0.16^2 - 0.06^2) / 2 = 3.6 J.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.