A piece of concrete measures 3 ft by 3 ft by 1.25 ft. (a) Whatis its weight? (b)
ID: 1730118 • Letter: A
Question
A piece of concrete measures 3 ft by 3 ft by 1.25 ft. (a) Whatis its weight? (b) Find the buoyant force that acts on it when it issubmerged in water. (c) What is the net force on the concrete piece when it isunder water? Please work the problem out in detail, so I can understandit. Worth 14 Thank you. A piece of concrete measures 3 ft by 3 ft by 1.25 ft. (a) Whatis its weight? (b) Find the buoyant force that acts on it when it issubmerged in water. (c) What is the net force on the concrete piece when it isunder water? Please work the problem out in detail, so I can understandit. Worth 14 Thank you.Explanation / Answer
1 ft = 0.3048 m volume of the concrete V = 3ft * 3ft * 1.25 ft = ( 3 * 0.3048m)(3*0.3048m) (1.25*0.3048) = 0.31 m3 density ofconcrete = 2400 kg/ m3 mass ofconcrete m = * V = 2400 * 0.331 = 764 kg Weight of the concrete W =mg = 764 * 9.8 = 7492 N buoyancy force F =Vg = 1000 * 0.31 * 9.8 = 3038 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.