Section - Multiple choice (+2 points each) 1. Electromagnetic radiation having a
ID: 1730665 • Letter: S
Question
Section - Multiple choice (+2 points each) 1. Electromagnetic radiation having a frequency of 450 MHz classified as a microwave. Which of the following is the wavelength of the wave? A. 1.4 m B. 32 cm C. 67 cm D. 45 cm E. 1.5m 2. A linearly polarized beam of light is incident upon a group of three polarizing sheets which are arranged so that the transmission axis of each sheet is rotated by 45" with respect to the preceding sheet as shown. What fraction of the incident intensity is transmitted? 45° So 90° Stransmitted A. 1/8 B. 3/8 C. 1/4 E. 3/4Explanation / Answer
here,
1)
the frequency of microwave , f = 450 MHz
f = 4.5 * 10^8 Hz
the speed of light , c = 3 * 10^8 m/s
the wavelength of wave , lamda = c/f
lamda = 3 * 10^8 /( 4.5 * 10^8) m
lamda = 0.67 m = 67 cm
the wavelength of wave is C) 67 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.