PRINTER VERSIONBACK NEXT Chapter 07, Problem 24 Your answer is partially correct
ID: 1730816 • Letter: P
Question
PRINTER VERSIONBACK NEXT Chapter 07, Problem 24 Your answer is partially correct. Try again. To view an interactive solution to a problem that is similar to this one, select Interactive Solution 7.24. A 0.00822-kg bullet is fired straigh up at a falling wooden block that has a mass of 4.90 kg. The bullet has a speed of 571 m/s when it strikes the block. The block originally was dropped from rest from the top of a building and had been falling for a time t when the collision with the bullet occurs. As a result of the collision, the block (with the bullet in it) reverses direction, rises, and comes to a momentary halt at the top of the building. Find the time t. Number To.0572 the tolerance is +/-2% Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work UniExplanation / Answer
Solution :
Given,
velocity before collision, u1 = 571 j m/s
mass of bullet, m1 = 0.00822 kg
Let velocity of block before collision, u2 = -wj
mass of block, m2 = 4.90 kg
Using law of conservation of momentum,
m1u1 + m2u2 = (m1+m2)v
4.69 j - 4.90 wj = 4.90822 *wj
4.69 = w*(4.90 + 4.90822)
w = 0.478
But v = u+at
w = 0+gt
t = w/g = 0.478/9.81 = 0.049 sec
Comment in case any doubt, please rate my answer .....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.