The cornea of the eye has a radius of curvature of approximately 0.48 cm , and t
ID: 1730887 • Letter: T
Question
The cornea of the eye has a radius of curvature of approximately 0.48 cm , and the aqueous humor behind it has an index of refraction of 1.35. The thickness of the cornea itself is small enough that we shall neglect it. The depth of a typical human eye is around 25.0 mm .
What would have to be the radius of curvature of the cornea so that it alone would focus the image of a distant mountain on the retina, which is at the back of the eye opposite the cornea?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
n2=1.35
n1= 1 (of air)
f = R/2= 0.48/2 = 0.24 cm
Now use R = f*(n2-n1)/n2 = 0.24*(1.35 - 1)/1.35 = 0.062 cm = 0.62 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.