4) If a pointcharge of-20 ?? experiences an electrostatic upward force of27 N at
ID: 1730910 • Letter: 4
Question
4) If a pointcharge of-20 ?? experiences an electrostatic upward force of27 N ata certain in the laboratory, what are the magnitude and direction of the electric field at that location? U 5) A small object with a 8.0-HC charge is accelerating horizontally on a friction-free surface a 0.060 m/s2 due only to an electric field. If the object has a mass of 3.0 kg what is the magnitude of the electric field? Chapter 17 6) As an electron moves in the direction the electric field lines A) it is moving from low potential to high potential and gaining electric potential energy B) it is moving from low potential to high potential and losing electric potential energy C) it is moving from high potential to low potential and gaining electric potential energy D) it is moving from high potential to low potential and losing electric potential energy E) both its electric potential and electric potential energy remain constantExplanation / Answer
Solution:
a) Using the formula , F = q * E
=> E = F / q
=> E = 27 / 20 * 10^-6
=> E = 27 * 10^6 / 20
=> E = 1.35 * 10^6 N/C
Direction will be downward.
2) Using F = m * a = q * E
=> 3 * 0.060 = 8 * 10^-6 * E
=> E = 22500 N/C
3) Option A seems right.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.