10) The equipotential surfaces for two spherical conductors are shown in the fig
ID: 1730913 • Letter: 1
Question
10) The equipotential surfaces for two spherical conductors are shown in the figure, with the value of potential marked on the line for each surface. (a) If the distance between points A and B is 3.5 cm what is the approximate intensity of the electric field between these two points? (b) If the distance between points C and D is 3.5 cm what is the approximate intensity of the electric field between these two points? 11) An ideal air-filled parallel-plate capacitor consists of two circular plates, each of radius 0.022 mm. How far apart should the plates be for the capacitance to be 4000-pF? (80-8.85% 10-12 C2/N m2)Explanation / Answer
A) Va = 1.8 V and Vb = 1.6 V
Delta V = Va - Vb = 0.2 V
E = delta V/d = 0.2/0.035 = 5.71 N/C
B) Vc = 1 V and Vd = 0.8 V
Delta V = 1 - 0.8 = 0.2
E = 0.2/0.035 = 5.71 N/C
11)
Capacitance, C = A*eo/d = (pi x (0.022 x 10^-3)^2) x (8.85 x 10^-12) / d
400 x 10^-12 = 1.345 x 10^-20/ d
Distance, d = 3.36 x 10^-11 m
Comment in case any doubt, please rate my answer ....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.