Two spherical balls of the same size are traveling toward each other along the s
ID: 1730919 • Letter: T
Question
Two spherical balls of the same size are traveling toward each other along the same straight line with the velocities indicated. The mass of ball A is ma -9.0 kg and the mass of ball B is 14.0 kg. Treat the balls as point particles and neglect the effects of friction and drag while answering the following questions. Also, be sure to include the proper sign in your answers to indicate the appropriate direction of velocity. Plane of Contact VA-7.0 m/s VB-11.0 m/s Line of Impact Part A: Assuming the collision between balls A and B is perfectly elastic (e-1) calculate the final velocity of each ball. How much energy is lost during the collision in [J] Gjoules)?Explanation / Answer
given data
u1 = 7 m/s
u2 = -11 m/s
a) from the relations
final speed of the objects are
v1 = (m1-m2/m1+m2)u1+2m2u2/(m1+m2)
v1 = (9-14/9+14)7-2*14*11/(9+14)
v1 = -14.9 m/s
v2 = (m2-m1)u2/(m1+m2)+2m1u1/(m1+m2)
v2 = -(14-9)*11/23+2*9*7/23
v2 = 3.09 m/s
b) initial kinetic energy
ki = 1/2m1u1^2+1/2m2u2^2 = 1/2*9*7^2+1/2*14*11^2 = 1067.5 J
final kinetic enegy
kf = 1/2m1v1^2+1/2m2v2^2 = 1/2*9*14.9^2+1/2*14*3.09^2 = 1066 J
in an elestic collison energy and momentum are also conserved
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.