A rocket of total mass 3180 kg is traveling in outer space with a velocity of 11
ID: 1730993 • Letter: A
Question
A rocket of total mass 3180 kg is traveling in outer space with a velocity of 110 m/s. To alter its course by 25.5 °, its rockets can be fired briefly in a direction perpendicular to its initial motion. Part A If the rocket gases are expelled at a speed of 1900 m/s how much mass must be expelled? [Hint: Use a velocity triangle to relate the initial velocity of the rocket to the additional velocity component needed to alter its course by 25.5 °] Express your answer with the appropriate units. Vale kgExplanation / Answer
Given that,
total mass, M = 3180 kg
initial velocity of rocket, vr =110 m/s
speed of expelled gas, vg = 1900 m/s
Let, mass of expelled gas = mg
final speed of rocket = vf
Final mass of rocket = (M - mg)
From conservation of momentum in x direction,
M*vr = (M - mg)*vf*cos(25.5) .......(1)
From conservation of momentum in y direction,
mg * vg = (M - mg)*vf*sin(25.5) ........(2)
From equation (1) and (2),
mg * vg / M*vr = tan(25.5)
mg * 1900 = 3180*110*tan(25.5)
mg = 87.8 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.