The figure shows a velocity selector that can be used to measure the speed of a
ID: 1731555 • Letter: T
Question
The figure shows a velocity selector that can be used to measure the speed of a charged particle. A beam of particles is directed along the axis of the instrument. A parallel plate capacitor sets up an electric field E, which is oriented perpendicular to a uniform magnetic field B. If the plates are separated by 2 mm and the value of the magnetic field is 0.6 T, what voltage between the plates will allow particles of speed 6 x 10*m/s to pass straight through without deflection? A) 600 V B) 720 V C) 1900 V D) 190 V E) 94 V Tube (cutaway xxkxx B (into paper) Capacitor platesExplanation / Answer
voltage between the plates is
V = Blv
here B = 0.6 T
l = 2*10^-3 m
v = 6*10^5 m/s
V = 0.6*2*10^-3*6*10^5
V = 720 V
option B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.