Question 7 How many tightly bound molecules could a single ray of frequency 2.63
ID: 1731661 • Letter: Q
Question
Question 7 How many tightly bound molecules could a single ray of frequency 2.63 x 1020 Hz break apart? The in the form: N x 105, indicate only N. 10 pts binding energy of such a molecule is 10 eV. Your answer should be a number with two decimal places DQuestion 8 10 pts X-ray photons are produced by electrons accelerated through a potential difference of 97 kV. Determine the wavelength of such a photon in nm. Your answer should be a number with four decimal places, do not include unit. 1nm 10-9 mExplanation / Answer
Energy of the ray:
Etotal = hf = (6.63*10^-34)(2.63*10^20) = 1.74*10^-13 J
Energyto break one bond:
E = 10eV = 10*1.6*10^-19 J = 1.6*10^-18 J
So,
N = Etotal/E
= 108,845
= 1.09 x 10^5
They have asked to indicate only the N part,
so 1.09
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.