14.17 - Phase Change and Latent Heat Part A How much heat transfer is necessary
ID: 1731966 • Letter: 1
Question
14.17 - Phase Change and Latent Heat Part A How much heat transfer is necessary to raise the temperature of a 0.196-kg piece of ice from 25.0°C to 135°C, including the energy needed for phase changes? Submit Answer Tries 0/5 Part B How much time is required for each stage, assuming a constant 0.610 kJ/s rate of heat transfer? (Make a graph of temperature versus time for this process to visualize the time scale.) Ice -25.0°C to ice 0°C Ice 0°C to water 0°C Water 0°C to 100°C Water 100°C to steam 100°C Steam 100°C to 135.0°C Submit Answer Tries 0/5Explanation / Answer
A. given m = 0.196 kg
Ti = -25 C
Tf = 135 C
Latent heat of fusion, Lf = 334,000 J/kg
Latent hea tof vapourisation, Lv = 2230,000 J/kg
Heat capacity
Ci = 2108 J/kg K
Cw = 4187 J/kg K
Cs = 1996 J/kg K
hence
total heat transfer
Q = 0.196(2108*25 + 334,000 + 4187*100 + 2230,000 + 1996*35)
Q = 608630.96 J = 608.63096kJ
B. P = 610 J/s
hence
Ice -25 C to 0 C, t1
m*Ci*dT/P = t1
t1 = 16.93311 s
Ice to water
t2 = m*Lf/P = 107.318 s
water 0 C to water 100 C
t3 = m*Cw*100/P = 134.53311 s
water to steam
t4 = mLv/P = 716.52459 s
steam 100 C to 135 C
t5 = mCs*dT/P = 22.446819672 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.