Tarzan (mT 95.0 kg) is perched on a cliff 16.0 m above Jane. Answer the three qu
ID: 1732174 • Letter: T
Question
Tarzan (mT 95.0 kg) is perched on a cliff 16.0 m above Jane. Answer the three questions below, using three significant figures Part A: What is the value of Tarzan's speed (vT) just as he gets down to Jane's level? Number m/s Part B: If Tarzan is actually moving at 10.0 m/s, what fraction (%-loss) of kinetic energy did he lose due to air resistance? Number %-loss = C: If Tarzan' s mass were 40% greater, how would that affect the answer for Part A? His speed would be. O 40% less O 20% less O exactly the sameExplanation / Answer
a)
Using conservation of energy, mgh = 1/2 mv2
Where m is the mass of Tarzan, h is the height from Jane and v is the velocity of Tarzan.
v2 = 2gh
v = SQRT[2gh]
= SQRT[2 x 16 x 9.81]
= 17.7 m/s
b)
Calculated kinetic energy, KE1 = 1/2 mv2
= 0.5 x 95 x 17.72
= 14911.2 J
Original kinetic energy, KE2 = 0.5 x 95 x 102
= 4750 J
Percentage of energy lost = {[KE1 - KE2] / KE1} x 100
= {[14911.2 - 4750] / 14911.2} x 100
= 68.1%
c)
Since the velocity terms is mass independent, the answer will be exactly the same.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.