A roller-coaster car shown in the figure below is pulled up to point 1 where it
ID: 1732251 • Letter: A
Question
A roller-coaster car shown in the figure below is pulled up to point 1 where it is released from rest. Take y = 31 m . Assuming no friction, calculate the speed at point 2. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. v2 = Request Answer Part B Calculate the speed at point 3. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. v3 = Request Answer Part C Calculate the speed at point 4. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. v4 =
Explanation / Answer
Using law of conservation of energy,
PE = KE
0.5 x m x V^2 = mgh
Velocity, v = sqrt(2gh)
A) At point 2:
V2 = sqrt(2 x 9.8 x 31) = 24.65 m/s
B) At point 3:
V3 = sqrt(2 x 9.8 x (31 - 26)) = 9.90 m/s
C) At point 4:
V4 = sqrt(2 x 9.8 x (31 - 14)) = 18.25 m/s
Comment in case any doubt, please rate my answer....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.