Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the nuclear fusion reaction Each fusion event releases approximately 4.

ID: 1732256 • Letter: C

Question

Consider the nuclear fusion reaction Each fusion event releases approximately 4.03 MeV of energy. How much total energy, in joules, would be released if all the deuterium atoms in a typical 0.250 kg glass of water were to undergo this fusion reaction? Assume that approximately 0.0135% of all the hydrogen atoms in the water are deuterium. energy released: A typical human body metabolizes energy from food at a rate of about 96.5 W, on average. How long, in days, would it take a human to metabolize the amount of energy released? time to metabolize the amount of energy released: days

Explanation / Answer

(a)

Number of moles of H2O molecules = 250 / 18= 13.88 moles

number of molecules = 13.88*6.02*10^23 = 83.6*10^23

number of H atoms = 2*83.6*10^23 = 167.22*10^23

Total number of deuterium atoms in reaction,

N = (0.0135 / 100) *  167.22*10^23

N = 2.25*10^21

Energy realesed,

E = (2.25*10^21 / 2) * 4.03*10^6*1.6*10^(-19)

E = 7.27*10^8 J

(b)

Power P = E / t

so, time t = E / P

t = 7.27*10^8 / 96.5 = 7.53*10^6 s

t =  7.53*10^6 / 3600*24

t = 87 days

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote