Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assighiments ?HW-Ch 26+Ch27 Item 9 9 of 10 Part A A straight, vertical wire carr

ID: 1732282 • Letter: A

Question

Assighiments ?HW-Ch 26+Ch27 Item 9 9 of 10 Part A A straight, vertical wire carries a current of 1.25 A dowmward in a region between the poles of a large superconducting electromagnet, where the magnetic field has a magnitude of B-0.599 T and is horizontal. What is the magnitude of the magnetic force on a section of the wire with a length of 1.00 cm that is in this uniform magnetic field, if the magnetic field direction is easl? Submit Part B What is the direction of the magnetic force on a section of the wire with a length of 1.00 cm that is in this uniform magnetic field, if the magnetic field direction is east? south north west east Submit 7:03 PM 8/4/2018

Explanation / Answer

Current = I = 1.25 A ( downward )

Magnetic field = B = 0.99T ( horizontal)

Wire length = L = 1.00 cm =0.01 m

Angle between wire length and magnetic field = thetqa = 90 degree

Magnitude of the magnetic force = F = BIL sin theta

F =0.599*1.25*0.01*sin 90

Magnitude of the magnetic force=0.0074875 N

2..The direction of force is horizontal to west

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote