You have been hired as an expert witness in a court case involving an automobile
ID: 1733200 • Letter: Y
Question
You have been hired as an expert witness in a court case involving an automobile accident. Mass of Car A is 1900kg, which crashes into stationary Car B, Mass 1100kg. Car A began breaking 15m before hitting Car B. After colliding, Car A slides 18m and Car B slides 30m (Car A slides 18m, while Car B slid 30m, Im assuming they slid the first 18m together??) The coefficient of kinetic friction between the locked wheels and the road is 0.60. Show that the driver of Car A was exceeding the 55mp/h (90km/h) speed limit before hitting the breaksExplanation / Answer
= .6 mass -A = 1900 mass - B = 1100 distance A = 15 m distance B slides = 18 m distnace A slides = 30 m suppose vel = 90 km/ hr = 25m/s deceleration = N/mass =-5.88 m/s^2 vel @ end of 15 m =square root ( u^2- 2aS) = 21.18 m/s
After Collision----- common vel = 13.414m/s now thru energyconsevation/....... for block A...... .5 (Mass of A) x (vel^2)= fr x S(= 18 mt) +.5 x Mass of b x ( final Vel ^2) the final vel = 0 ........thus thebody comes to rest... putting the same for B.........withS= 30 mt.........we get the final vel = 0/.....
hope this gets u thru theconcept...!!!! (;
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.