An iron anchor of density 7870 kg / m^3 appears 200 N lighterin water than in ai
ID: 1733529 • Letter: A
Question
An iron anchor of density 7870 kg / m^3 appears 200 N lighterin water than in air. (a) What is the volume of theanchor? (b) How much does it weigh in air? The answers given were a) 2.97*10^-3 m^3 and b) Force ofgravity = 229.03 N CAN SOMEONE HELP ME? I set up the equations separately for when the anchor is inthe air and when it is in water, but I am getting stuck afterthat An iron anchor of density 7870 kg / m^3 appears 200 N lighterin water than in air. (a) What is the volume of theanchor? (b) How much does it weigh in air? The answers given were a) 2.97*10^-3 m^3 and b) Force ofgravity = 229.03 N CAN SOMEONE HELP ME? I set up the equations separately for when the anchor is inthe air and when it is in water, but I am getting stuck afterthatExplanation / Answer
The answers given to you are incorrect. The correct answersare highlighed below. The idea is that the buoyancy force is equal to the differencein the apparent and actual weight of the anchor. So... buoyancy force = 200N This is also equal to the weight of the water displaced.So... weight of water displaced = volume of water * density of water * g 200 = V * 1000 * 9.8 V = 0.0204 m3 This is also the volume of the anchor, because it displaces anequal volume of water. How much does it weight in air? That is, what is itsactual weight? actual mass = density *volume = 7870 * 0.0204 = 160.6 kg actual weight = mg = 160.6 * 9.8 = 1574 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.