Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An astronaut on the moon fires a projectile from a launcher ona level surface so

ID: 1733696 • Letter: A

Question

An astronaut on the moon fires a projectile from a launcher ona level surface so as to get the maximum range. The launcher givesthe projectile a muzzle velocity of 25 m/s. If the acceleration due to gravity on the Moon is only 1/6 ofthat of the earth.. What is the range of the projectile?? An astronaut on the moon fires a projectile from a launcher ona level surface so as to get the maximum range. The launcher givesthe projectile a muzzle velocity of 25 m/s. If the acceleration due to gravity on the Moon is only 1/6 ofthat of the earth.. What is the range of the projectile??

Explanation / Answer

Well first of all it can be proven that that the angle of maximumrange on a flat surface is 45 degrees, but thats a seperatequestion altogether Knowing that, first we need to find the time until the projectilehits the ground We need the vertical velocity, Vy (Vy=25m/s * cos (45) )=17.68m/s we have the acceleration , a=-9.8/6 = -1.6333m/s2 We need to solve for t d=Vy*t + 1/2 *a *t20=17.68t + -0.817t2(D=0 since the projectile hits the ground, hence it ended where itstarted) t=21.64 seconds now we know how long the projectile is flying for using D=v * t, we have D= 25m/s *sin (45) * 21.64 seconds =382.55m (the sin 45 comes from the Vx component ofvelocity)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote