Find the displacement of a simple harmonic wave of amplitude7.26 m at t = 0.71 s
ID: 1734110 • Letter: F
Question
Find the displacement of a simple harmonic wave of amplitude7.26 m at t = 0.71 s. Assume that the wave number is 2.34m-1, the angular frequency is 2.88 rad/s, and that thewave is propagating in the +x direction at x =1.21 m.
1.18 m
3.99 m
2.54 m
5.13 m
Answer not d
Part AFind the displacement of a simple harmonic wave of amplitude7.26 m at t = 0.71 s. Assume that the wave number is 2.34m-1, the angular frequency is 2.88 rad/s, and that thewave is propagating in the +x direction at x =1.21 m.
ANSWER:1.18 m
3.99 m
2.54 m
5.13 m
Answer not d
Explanation / Answer
Displacement y = A sin ( t - kx ) where A = 7.26 m k =2.34 m -1 =2.88 rad ;/ s t =0.71 s x =1.21 m substitue values weget answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.