Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Stratoshere tower is 1172 ft. high. It takes 1.3 min, 9 sto ascend from the

ID: 1734205 • Letter: T

Question

The Stratoshere tower is 1172 ft. high. It takes 1.3 min, 9 sto ascend from the ground floor to the top of the tower using thehigh speed elevator. The acceleration of gravity is 9.81 m/s^2. Assumingthat the elevator starts and ends at rest, and its acceleration hasa constant magnitude when moving, find the acceleration of theelevator as a multiple of the acceleration of gravity. Answer inunits of g. The Stratoshere tower is 1172 ft. high. It takes 1.3 min, 9 sto ascend from the ground floor to the top of the tower using thehigh speed elevator. The acceleration of gravity is 9.81 m/s^2. Assumingthat the elevator starts and ends at rest, and its acceleration hasa constant magnitude when moving, find the acceleration of theelevator as a multiple of the acceleration of gravity. Answer inunits of g.

Explanation / Answer

The height of the stratoshere tower is H = 1172 ft = 1172 *0.3048 m = 357.22 m The time taken by the high speed elevator to ascend from theground floor to the top of the tower is t = 1.3 min,9s or t = ((1.3 * 60) + 9)s = 87s The acceleration of gravity is g = 9.81 m/s^2 Let the acceleration of the elevator be a.Therefore,weget H = ut + (1/2)(a + g)t2 Here,u = 0 m/s or 357.22 = 0 * 87 + (1/2) * (a + g) * (87)2 or (a + g) = (357.22 * 2/(87)2) or (a + g) = 0.094 or a = 0.094 - g = 0.094 - 9.8 = -9.706 m/s2 The negative value of acceleration indicates that the motionof the elevator is against the gravity. The negative value of acceleration indicates that the motionof the elevator is against the gravity.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote