Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron with an initial velocity of 300000m/s directed west enters a uniform

ID: 1734321 • Letter: A

Question

An electron with an initial velocity of 300000m/s directed west enters a uniform electricfield of magnitude 5000N/C and direction45o south of east.

(a) What is the acceleration of the electron?
1i m/s22j m/s2

(b) What is the velocity of the electron after the electron hastraveled for 2.0ns in this field?
3i m/s 4j m/s

(c) What is the displacement of the electron after the electron hastraveled for 2.0ns in this field?
5i m 6j m

(d) What is the work done on the electron after 2.0ns?
7 J

(e) What is the average power delivered to the electron during thistime interval?
8 W

(f) What is the instantaneous power delivered to the electron att=2.0ns?
9 W

Explanation / Answer

initial velocity vo = -0.300*106 j m/s electric field E = [5000cos(45) i - 5000sin(45) j] N/C force on electron F = -eE = 5000e [-cos(45) i + sin(45) j] = 5.66*10-16 (-i + j) N a) acceleration a = F/m = 6.22*1014 (-i + j)m/s2 b) t = 2.0 ns v = vo + at = (-1.24*106 i +0.94*106 j) m/s c) d = vot + at2/2 = (-1.24*10-3 i+ 0.64*10-3 j) m d) W = F dot d = 1.06*10-18 J e) P = W/t = 5.30*10-10 W f) F dot v = 1.23*10-9 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote