An indestructible bullet 2.00 cm long is fired straight through aboard that is 1
ID: 1735648 • Letter: A
Question
An indestructible bullet 2.00 cm long is fired straight through aboard that is 10.0 cm thick. The bullet strikes the board with aspeed of 480 m/s and emerges with a speedof 275 m/s. (To simplify, assume that thebullet accelerates only while the front tip is in contact with thewood.) (a) What is the average acceleration of thebullet through the board? (m/s2)(b) What is the total time that the bullet is in contact with theboard? (s)
(c) What thickness of board (calculated to 0.1 cm) would it take tostop the bullet, assuming that the acceleration through all boardsis the same? (cm) (a) What is the average acceleration of thebullet through the board? (m/s2)
(b) What is the total time that the bullet is in contact with theboard? (s)
(c) What thickness of board (calculated to 0.1 cm) would it take tostop the bullet, assuming that the acceleration through all boardsis the same? (cm)
Explanation / Answer
Response Details:
first you need average velocity, which is (480+275)/2=377.50m/s
B) now we find how long it takes to travel .1m, so we set theequation .1=377.50m/s x t
which is .00026s
A) now to find the average acceleration (275-480)/.00026s =-788461.5 m/s2
C)now we need to find how the thickness required to stop thebullet
just solve for this equation=
Vf^2= Vi^2+ 2 Acc(Xf-Xi)
vf=0 vi =480 acc = -788461.5m/s2 and xi = 0 justsolve for xf
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.