A sprinter explodes out of the starting block with anacceleration of +3.6 m/s 2
ID: 1735660 • Letter: A
Question
A sprinter explodes out of the starting block with anacceleration of +3.6 m/s2, which she sustains for1.3 s. Then, her acceleration drops tozero for the rest of the race. a. What is her velocity at t = 1.3 s.m/s
b. What is her velocity at the end of the race?
m/s Help help me figure this out! Will rate lifesaver!
A sprinter explodes out of the starting block with anacceleration of +3.6 m/s2, which she sustains for1.3 s. Then, her acceleration drops tozero for the rest of the race. a. What is her velocity at t = 1.3 s.
m/s
b. What is her velocity at the end of the race?
m/s Help help me figure this out! Will rate lifesaver!
Explanation / Answer
use the equations of motion: a=3.6 v=3.6*t v(1.3)=3.6*1.3=4.68 m/s since her acceleration drops to zero after that, her velocity staysthe same throughout the race.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.