The electric potential energy stored in the capacitor of adefibrillator is 69 J,
ID: 1736598 • Letter: T
Question
The electric potential energy stored in the capacitor of adefibrillator is 69 J, and the capacitanceis 115 µF. What is the potentialdifference across the capacitor plates?____________________________V
my professor said to use these equations: Energy=1/2 Q V=1/2C V^2=Q^2/2C I simply don't understand
The electric potential energy stored in the capacitor of adefibrillator is 69 J, and the capacitanceis 115 µF. What is the potentialdifference across the capacitor plates?
____________________________V
my professor said to use these equations: Energy=1/2 Q V=1/2C V^2=Q^2/2C I simply don't understand
Explanation / Answer
W=(1/2)CV2 V=(2W/C) = (2*69J/115*10-6F) =1.095*103 V = 1095 V potential difference across the capacitor plates is1095V V=(2W/C) = (2*69J/115*10-6F) =1.095*103 V = 1095 V potential difference across the capacitor plates is1095VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.