A small test charge of + 1 n C is 10 m from thestationary copper ball 10 cm in d
ID: 1737068 • Letter: A
Question
A small test charge of + 1nC is 10 m from thestationary copper ball 10 cm in diameter with unknown charge. Thetest charge is pulled toward the ball with a force of 0.45 N. a. What is the electric field on the test charge? b. Calculate the charge on the stationary ball from theelectric field? A small test charge of + 1nC is 10 m from thestationary copper ball 10 cm in diameter with unknown charge. Thetest charge is pulled toward the ball with a force of 0.45 N. a. What is the electric field on the test charge? b. Calculate the charge on the stationary ball from theelectric field?Explanation / Answer
a. Force on test charge = q * E
0.45 = 1.0 * 10-9 * E
E = 0.45 / 1.0* 10-9 = 4.5 *108 N/C
b. E = (1/40) *Q / r2
4.5 *108 = 9.0 * 109* Q / 102
charge Q = 45 /9.0 = 5.0 C
( Since the sphere is far away from test charge,all the charge can be assumed at the centre of sphere)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.