A fireman 44.0 m away from a burning building directs a streamof water from a gr
ID: 1737405 • Letter: A
Question
A fireman 44.0 m away from a burning building directs a streamof water from a ground level fire hose at an angle of 30.0 degreeabove the horizontal. if the speed of the stream as it leaves thehose is 40.0 m/s ,at what height will the stream of water strikethe building? i draw the figure for this problem but having problem in thecalculations A fireman 44.0 m away from a burning building directs a streamof water from a ground level fire hose at an angle of 30.0 degreeabove the horizontal. if the speed of the stream as it leaves thehose is 40.0 m/s ,at what height will the stream of water strikethe building? i draw the figure for this problem but having problem in thecalculationsExplanation / Answer
x= 44m, =30, and v=40m/s, so x=VoCost andy=VoSint-4.9t2, then we combine the two byrelating both to t. So we end up withy=VoSin(x/VoCos)-4.9(x/VoCos)2or y=44Tan30-4.9(44/(40Cos30))2=17.5 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.