1.A plane drops a hamper of medical supplies from a height of4090m during a prac
ID: 1737473 • Letter: 1
Question
1.A plane drops a hamper of medical supplies from a height of4090m during a practice run over the ocean. The plane's horizontalvelocity was 107 m/s at the instant the hamper was dropped. Theacceleration of gravity is 9.8m/s2. What is themagnitude of the overall velocity of the hamper at the instant itstrikes the surface of the ocean. Answer in m/s 1.A plane drops a hamper of medical supplies from a height of4090m during a practice run over the ocean. The plane's horizontalvelocity was 107 m/s at the instant the hamper was dropped. Theacceleration of gravity is 9.8m/s2. What is themagnitude of the overall velocity of the hamper at the instant itstrikes the surface of the ocean. Answer in m/sExplanation / Answer
Height of the plane H = 4090 m The plane's horizontal velocity v = 107 m/s The acceleration of gravity g = 9.8m/s2. The magnitude of the overall velocity of the hamper at theinstant it strikes the surface of the ocean V = [ v2 + v ' 2 ] where v ' = vertical component of velocity of the hammerwhen it strikes the ocean = [ 2H / g ] = 834.69 m / s v= Horizontal component of velocity of the hammer when it strikesthe ocean = 107 m / s Substitue values we get V = 841.52 m / s The magnitude of the overall velocity of the hamper at theinstant it strikes the surface of the ocean V = [ v2 + v ' 2 ] where v ' = vertical component of velocity of the hammerwhen it strikes the ocean = [ 2H / g ] = 834.69 m / s v= Horizontal component of velocity of the hammer when it strikesthe ocean = 107 m / s Substitue values we get V = 841.52 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.