A parallel-plate air-filled capacitor having area 59 cm 2 and plate spacing 4.0
ID: 1737925 • Letter: A
Question
A parallel-plate air-filled capacitor having area 59 cm2 and plate spacing 4.0 mm is charged to a potential difference of700 V. Find the following values. (a) the capacitance1 pF
(b) the magnitude of the charge on each plate
2 nC
(c) the stored energy
3 µJ
(d) the electric field between the plates
4 V/m
(e) the energy density between the plates
5 J/m3
(a) the capacitance
1 pF
(b) the magnitude of the charge on each plate
2 nC
(c) the stored energy
3 µJ
(d) the electric field between the plates
4 V/m
(e) the energy density between the plates
5 J/m3
Explanation / Answer
Given that A parallel-plate air-filled capacitor having area (A) =59 cm2 =59*10-4m2 Separation between the plates is (d) = 4.0mm =0.004m The potential difference between the plates is (V)=700 V. The permitivity constant (0)=8.85*10-12F/m a) The capacitance (C) =0A/d b) Take the capacaitance from the part a The magnitude of each cahrge on the plate (Q) = CV c) The energy stored (E) = (1/2)CV2 d) The electric field between the plate is (E) =V/d e) Take the E value from the part (d) The energy density between the plates is (u) =(1/2)0E2 Now substitute all the above values you get the requiredanswerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.