A ball is thrown vertically upward with a speed of +15.0 m/s. (a) How high does
ID: 1737945 • Letter: A
Question
A ball is thrown vertically upward with a speed of +15.0 m/s. (a) How high does it rise in m?(b) How long does it take to reach its highest point in s?
(c) How long does the ball take to hit the ground after it reachesits highest point in s?
(d) What is its velocity when it returns to the level from which itstarted in m/s?
(a) How high does it rise in m?
(b) How long does it take to reach its highest point in s?
(c) How long does the ball take to hit the ground after it reachesits highest point in s?
(d) What is its velocity when it returns to the level from which itstarted in m/s?
Explanation / Answer
Given that The ball thrown with the initial speed(u) =15.0m/s Acceleration due to gravity (g) = 9.80m/s2 a) The height reached by the ball is(H) = u2/2g b) The time taken to reach the highest point is nothing but thetime of ascecnt (ta) = u/g c) The total time the ball take to hit the ground after itreaches its highest point in s is T =ta+td =2u/g d) The final velocity of the ball when it reahced the ground is(v) =2gH Maximum height found in part (a) Now substitute all the above values you get the requiredanswer a) The height reached by the ball is(H) = u2/2g b) The time taken to reach the highest point is nothing but thetime of ascecnt (ta) = u/g c) The total time the ball take to hit the ground after itreaches its highest point in s is T =ta+td =2u/g d) The final velocity of the ball when it reahced the ground is(v) =2gH Maximum height found in part (a) Now substitute all the above values you get the requiredanswerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.