The overall length of a particular wind instrument is 29.0 cm. The resonating ai
ID: 1738023 • Letter: T
Question
The overall length of a particular wind instrument is 29.0 cm. The resonating air column vibrates as ina pipe that is open at both ends. (a) Find the frequency of the lowest note thisinstrument can play, assuming that the speed of sound in air is 340m/s.1 Hz
(b) Opening holes in the side effectively shortens the length ofthe resonant column. If the highest note this instrument can soundis 3500 Hz, find the distance betweenadjacent antinodes for this mode of vibration.
2 mm (a) Find the frequency of the lowest note thisinstrument can play, assuming that the speed of sound in air is 340m/s.
1 Hz
(b) Opening holes in the side effectively shortens the length ofthe resonant column. If the highest note this instrument can soundis 3500 Hz, find the distance betweenadjacent antinodes for this mode of vibration.
2 mm
Explanation / Answer
Fundamental wavelength = 2 . L = 54 cm a) Frequency of fundamental = Wavespeed / wavelength = 340 / 0.54=630 Hz b) Wavelength of 5000 Hz note = c/f = 340/5000 = 6.8 cm A distance of 3.4 cm, 34mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.