A) Determine the magnitude of hte magnetic field midwaybetween two long straight
ID: 1738054 • Letter: A
Question
A) Determine the magnitude of hte magnetic field midwaybetween two long straight wires 1.4 cm apart in terms of thecurrent 16 A in one whent he other carries 24 A. Assume thatthe currents are in the same direction. B) Again, now with the currents in the oppositedirection. I keep working this problem out but I am not getting thecorrect answer. Please help. A) Determine the magnitude of hte magnetic field midwaybetween two long straight wires 1.4 cm apart in terms of thecurrent 16 A in one whent he other carries 24 A. Assume thatthe currents are in the same direction. B) Again, now with the currents in the oppositedirection. I keep working this problem out but I am not getting thecorrect answer. Please help.Explanation / Answer
0 = 4 * 10E-7 The magnetic field due to a long straight wire B =0 I / (2 r) at a distance r B = 2 * 10E-7 I / .007 = 2.85 * 10E-5 I If the currents are in the same direction B = 2.85 *10E-5 (24 - 16) = 2.29 * 10E-4 N If the currents are in the opposite direction B = 2.85 *10E-5 (24 + 16) = 1.14 * 10E-3 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.