The position of a particle moving along the x axis isgiven in centimeters by x =
ID: 1738499 • Letter: T
Question
The position of a particle moving along the x axis isgiven in centimeters by x = 7.25+ 2.00t 3, wheret is in seconds. Consider the time interval t =2.00 s to t = 3.00 s. (a) Calculate the average velocity.1 cm/s
(b) Calculate the instantaneous velocity at t = 2.00s.
2 cm/s
(c) Calculate the instantaneous velocity at t = 3.00s.
3 cm/s
(d) Calculate the instantaneous velocity at t = 2.50s.
4 cm/s
(e) Calculate the instantaneous velocity when the particle ismidway between its positions at t = 2.00 s and t= 3.00 s.
5 cm/s
(f) Graph x versus t and indicate your answersgraphically. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turnin the graph.) (a) Calculate the average velocity.
1 cm/s
(b) Calculate the instantaneous velocity at t = 2.00s.
2 cm/s
(c) Calculate the instantaneous velocity at t = 3.00s.
3 cm/s
(d) Calculate the instantaneous velocity at t = 2.50s.
4 cm/s
(e) Calculate the instantaneous velocity when the particle ismidway between its positions at t = 2.00 s and t= 3.00 s.
5 cm/s
(f) Graph x versus t and indicate your answersgraphically. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turnin the graph.)
Explanation / Answer
Hi ,
Review the solution once.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.