What force is needed to accelerate a child on a sled (total mass =62.0 kg) at 1.
ID: 1738645 • Letter: W
Question
What force is needed to accelerate a child on a sled (total mass =62.0 kg) at 1.12 m/s2?1 N
A net force of 257 N accelerates abike and rider at 2.16m/s2. What is the mass of the bike and ridertogether?
1 kg
What is the weight of a 51 kgastronaut in the following locations?
(a) Earth
1 N
(b) Moon (g = 1.7 m/s2)
2 N
(c) Mars (g = 3.7 m/s2)
3 N
(d) in outer space traveling with constant velocity
4 N
A particular race car can cover a quarter mile track (402 m) in7.00 s starting from a standstill.Assuming the acceleration is constant, how many g's, doesthe driver experience?
1g
If the combined mass of the driver and race car is 475 kg, what horizontal force must the road exerton the tires?
2 N
A person stands on a bathroom scale in a motionless elevator. Whenthe elevator begins to move, the scale briefly reads only0.67 of the person's regular weight.Calculate the acceleration of the elevator, and find the directionof acceleration.
1 m/s2
2 downwards
upwards
not enough information todecide
2
Explanation / Answer
1. F=ma F=62*1.12=69.44N 2. F=ma 257=m*2.16 m=118.98kg 3. The weight is given by W=mg g=acceleration due to gravity for different planets.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.