Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Each of the electrons in a particle beam has a kinetic energyof 1.90*10 -17 J. (

ID: 1738922 • Letter: E

Question

Each of the electrons in a particle beam has a kinetic energyof 1.90*10-17J. (a) What is the magnitude of the uniform electric field(pointing in the direction of the electrons' movement) that willstop these electrons in a distance of 9.0cm? N/C (b) How long will it take to stop the electrons? n/s (c) After the electrons stop, the electric field will act onthem, causing the electrons to accelerate on direction, atwhat rate? m/s2 Each of the electrons in a particle beam has a kinetic energyof 1.90*10-17J. (a) What is the magnitude of the uniform electric field(pointing in the direction of the electrons' movement) that willstop these electrons in a distance of 9.0cm? N/C (b) How long will it take to stop the electrons? n/s (c) After the electrons stop, the electric field will act onthem, causing the electrons to accelerate on direction, atwhat rate? m/s2

Explanation / Answer

kinetic energy K = 1.90*10-17J distance moved S = 9 cm = 0.09 m (a). from work energy theorem , work = change in K.E                           force * distancce = K.E                           force = K.E / distance                                     = ( 1.90*10-17J ) / 0.09                                  F = 21.111 * 10 -17 J we know F = E q from this electric field E = F / q where q = charge of electron = 1.6 * 10 ^ -19 C So, E = 13.1944 * 10 ^ 2 N /C                         (b). from the relation v - u = at time t = ( v - u ) / t where u = initial velocity = 0 m / s            v= speed at time t              = [ 2K / m ] where m = mass of electron = 9.1 * 10 ^ -31 kg substitue values we get answers
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote