Suppose that one adds a piece of aluminum weighing 100 g. andheated to a tempera
ID: 1739167 • Letter: S
Question
Suppose that one adds a piece of aluminum weighing 100 g. andheated to a temperature of 180 degree C. to a water calcrimetercontaining 200g. of water at 10 degreeC and with a water equivalentof 152 cal/deg. What will be the final temperature of thewell-stirred mixture? Specific heat of Aluminum is 0.22 cal/g-C Suppose that one adds a piece of aluminum weighing 100 g. andheated to a temperature of 180 degree C. to a water calcrimetercontaining 200g. of water at 10 degreeC and with a water equivalentof 152 cal/deg. What will be the final temperature of thewell-stirred mixture? Specific heat of Aluminum is 0.22 cal/g-CExplanation / Answer
Heat Loss = Heat Gain 100 * .22 * T1 = (200 + 152)T2 T1 / T2 = 352 / 22 =16 ( 100 - Tf) = 16 ( Tf -10) 17 Tf =260 Tf = 15.3 deg T1 / T2 = 352 / 22 =16 ( 100 - Tf) = 16 ( Tf -10) 17 Tf =260 Tf = 15.3 degRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.