Two forces are applied to a 6.9 kg object: F 1 =7.3Nj and F 2 =1.2 Nk. What is t
ID: 1739320 • Letter: T
Question
Two forces are applied to a 6.9 kg object: F1=7.3Nj and F2=1.2 Nk. What is the magnitude of theresulting acceleration of this object? I determined the resultant vector in Newtons usingPythagorean thorem. substituted N in F=ma and determined the acceleration to be1.07 m/s2. When I submitted this answer, it was marked wrong. Two forces are applied to a 6.9 kg object: F1=7.3Nj and F2=1.2 Nk. What is the magnitude of theresulting acceleration of this object? I determined the resultant vector in Newtons usingPythagorean thorem. substituted N in F=ma and determined the acceleration to be1.07 m/s2. When I submitted this answer, it was marked wrong.Explanation / Answer
Net force acting on the object is F = F1 +F2 = (7.3N)j + (1.2N)k Now the magnitude of the net force acting on the mass is F = [(7.3N)2 + (1.2N)2] = 7.398 N Now magnitude of the acceleration (a) of the object is a= F / m = (7.398N) / (6.9kg) = 1.072 m/s2 Now the magnitude of the net force acting on the mass is F = [(7.3N)2 + (1.2N)2] = 7.398 N Now magnitude of the acceleration (a) of the object is a= F / m = (7.398N) / (6.9kg) = 1.072 m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.