A 15.0 kg cart is moving with a velocity of 7.50 m/sDown a level hallway. A cons
ID: 1739422 • Letter: A
Question
A 15.0 kg cart is moving with a velocity of 7.50 m/sDown a level hallway. A constant force of -10.0N acts on thecart, and its velocity becomes 3.20m/s. A. What is the change in kinectic energy of the cart? B.How much work was done on the cart? C.How far did the cart move while the force acted? A 15.0 kg cart is moving with a velocity of 7.50 m/sDown a level hallway. A constant force of -10.0N acts on thecart, and its velocity becomes 3.20m/s. A. What is the change in kinectic energy of the cart? B.How much work was done on the cart? C.How far did the cart move while the force acted?Explanation / Answer
The change in KE is KE=1/2*mv12-1/2*mv22 KE=1/2*15(7.52-3.22) The workdone is due to friction then W=KE The distance moved is W=F*d=KE KE=-10*d d=KE/10 Plug in the values to get the right solution. Hence we get by it. KE=1/2*15(7.52-3.22) The workdone is due to friction then W=KE The distance moved is W=F*d=KE KE=-10*d d=KE/10 Plug in the values to get the right solution. Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.