Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a rifle is fired ina valley with parallel vertical walls. theecho from one wall

ID: 1739593 • Letter: A

Question

a rifle is fired ina valley with parallel vertical walls. theecho from one wall is heard 2.0 seconds after the rifle was fired.the echo from the other wall is heard 2.0 seconds after the forstecho. how wide is the valley my givens are are t(wall 1) = 2s t(wall 2) = 2s after the first echo the velocity of air = 343 m/s the equation that i use is V = d * t im confused on what to do from here a rifle is fired ina valley with parallel vertical walls. theecho from one wall is heard 2.0 seconds after the rifle was fired.the echo from the other wall is heard 2.0 seconds after the forstecho. how wide is the valley my givens are are t(wall 1) = 2s t(wall 2) = 2s after the first echo the velocity of air = 343 m/s the equation that i use is V = d * t im confused on what to do from here

Explanation / Answer

          Giventhat the time taken to hear the first echo is t1 = 2.0s           Timetaken to hear the echo from the second wall is t2 = 4.0s           Thevelocity of the sound in air = 343 m/s       -------------------------------------------------------------------------------            Echo will hear when the sound travelles the distance 2d fromthe source                               where d is the distance between the source and the wall          Then thevelocity is V = 2d /t                                      2d1 = V*t1                                        d1 = V*t1 /2                                           = ----------- m         this is thedistance between the first wall and the souce of sound                 and                           2*d2 = V*t2                                          d2 = V*t2 /2                                               = ----------- m         this is thedistance between the second wall and the souce of sound                                          d2 = V*t2 /2                                               = ----------- m         this is thedistance between the second wall and the souce of sound        
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote