A 3.50-kN piano is lifted by three workers at constant speed to anapartment 25 m
ID: 1740284 • Letter: A
Question
A 3.50-kN piano is lifted by three workers at constant speed to anapartment 25 m above the street using a pulley system fastened tothe roof of the building. Each worker is able to deliver 165W ofpower, and the pulley system is 75% efficient (so that 25 % of themechanical energy is lost due to friction in the pulley).Neglecting the mass of the pulley, find the time required to liftthe piano from the street to the apartment.I don't know how to put the 75% information into the problem tosolve it...
Explanation / Answer
power of one person P = 165 W Power of three workers P ' = 3 P = 495 W power used to lift the piano P " = 75 % of P' = 0.75 * P ' = 371.25 W work done to lift the piano from ground to 25 m above is W ' = weight of the piano * height = 3.5 k N * 25 m = 3500 N * 25 m = 87500 J we know power P " = W ' / time from this time t = W ' / P " =235.69 s = 3.928 minRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.