An electron is accelerated from rest through a potentialdifference of 3750 V. It
ID: 1740383 • Letter: A
Question
An electron is accelerated from rest through a potentialdifference of 3750 V. It enters a region where the magneticfield is 4.0 mT perpendicular to the velocity of theelectron. Calculate the radius of the path this electron willfollow. A) 1.2 cm B) 2.2 cm C) 5.2 cm D) 3.2 cm E) 4.2 cm How do you solve this? An electron is accelerated from rest through a potentialdifference of 3750 V. It enters a region where the magneticfield is 4.0 mT perpendicular to the velocity of theelectron. Calculate the radius of the path this electron willfollow. A) 1.2 cm B) 2.2 cm C) 5.2 cm D) 3.2 cm E) 4.2 cm How do you solve this?Explanation / Answer
potential difference V = 3750 V Speed of the electron after passes through the potentialdifference V is v = [ 2 V q / m ] where q = charge = 1.6 * 10 ^ -19 C m= mass = 9.1 * 10 ^ -31 kg from this we find v value magnetic field B = 4 m T = 4 * 10 ^ -3 T Required radius R = m v / B q substitue values we get answerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.