A 2.75kg steel ball strikes a wall with a speet of 10m/s at an angle of 60.0 deg
ID: 1740401 • Letter: A
Question
A 2.75kg steel ball strikes a wall with a speet of 10m/s at an angle of 60.0 degrees. It bounces off with the same speedand angle. If the ball is in contact with the wall for .195 s, whatis the average force exerted on the ball by the wall? X component_____N Y component_____N A 2.75kg steel ball strikes a wall with a speet of 10m/s at an angle of 60.0 degrees. It bounces off with the same speedand angle. If the ball is in contact with the wall for .195 s, whatis the average force exerted on the ball by the wall? X component_____N Y component_____NExplanation / Answer
average force F = p / t p = change in momentum t = time of impact ifwe assume x- axis to be parelle to the wall changein moemtum along x- axis = 0 andforce along x - axis , F = 0 and perpendicular to the wall change in momentum p = 2mvcos and the average force on the wall Fy = p / t given t = 0.195 secRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.